İçeriğe geç

CITRIX Netscaler Sanal Sunucu Oluşturma (Virtual Server)

Citrix Netscaler Virtual Server Oluşturma

Aşağıdaki adımları sırayıyla takip ederek Netscaler MPX üzerinde Virtual server oluşturabilirsiniz.

1.Configuration > Traffic Management > Load balancing başlığına gidin (aktif değilse sağ tıklayıp aktifleştirin)

2.Configuration > Traffic Management > Load balancing > Servers’a gidin ve Add butonuna tıklayarak yük dengelemenin yapılacağı serverların IP’lerini girin.

3.Configuration > Traffic Management > Load balancing > Services’a gidin Add butonuna tıklayarak bir isim verin ve hangi serverlardan hangi protocolde ve hangi porttan servis verileceğini seçin.

4.Configuration > Traffic Management > Load balancing > Virtual Servers’a gidin ve yük dengelemeyi yapacak olan VIP’yi oluşturun. Bu IP’nin boşta kullanılmayan bir IP olduğundan emin olun. Port ve Protocol seçimini de yapıp OK tuşuna basın.

5.Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki sayfaya yönlendirileceksiniz. Eğer yönlendirilmezseniz Configuration > Traffic Management > Load balancing > Virtual Servers’a gelin ve yeni oluşturduğunuz VIP’ye tıklayın. Aşağıdaki ekranı göreceksiniz. No Load Balancing Virtual Service Binding üstüne tıklayın.

Gelen sayfada bu Virtual server arkasında hangi servislerin (yükün dengeleneceği) olmasını istediğinizi belirtin. (Madde 1 de oluşturuan serverlar) (sırasıyla Add Binding – Select service – Choose – Select – OK OK adımlarını takip edin)

6.Birden çok servisi bir arada toplamak için service group oluşturabilir Virtual serverlara bu service grouplarını bind edebilirsiniz. Service Group oluşturmak için Configuration > Traffic Management > Load balancing > Service Groups altına gidin ve Add butonuna tıklayın. Bir isim verin ve OK deyin, oluşturduğunuz Service Group’un içine yönlendirileceksiniz.

Burada No Service Group Member üstüne basun, Server Based seçin ve bu grupta olmasını istediğiniz server’ları seçin. Port seçimini de yapın ve OK deyin.

Bu oluşturulan service group’u aynı tek service bind eder gibi VIP’lere ekleyebilirsiniz.

Netscaler Deployement Guide’lar sayesinde birçok uygulamanın aşama aşama nasıl devreye alınabileceğini öğrenebilirsiniz. Citrix’in kendi sitesinde yayınladığı Deployment Guide için buraya tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir